Ada parselden daha büyük olan imar bölümleri olarak tanımlanmaktadır. Sınırları gerek doğal gerekse yapay olarak belirlenmektedir. Ada imar alanı olarak bölümlenen sokak, cadde ya da akarsuyu dahi kapsamaktadır. Diğer bir adı kadastro adası olarak bilinen adalar da bu isim çok kullanılmamaktadır. İmar haritasında durumu ada olarak anılan bölge belirlenen parsel alanlarının tamamını içine almaktadır. Bu büyüklüğün içerisine de ev yapılması mümkün olmaktadır.    

Ada İmarlı Arsaya Ev Yapma Şartları Nelerdir?

Adalar üzerine ev yapılması için belediye tarafından ev yapılmasına müsaade ediliyor olması gerekmektedir. İmarında ev olacağına dair emare bulunmayan adalara ev yapılması kanunla yasaklanmaktadır. Buralara yasaklı olmasına rağmen ev yapan kişiler ağır cezalara çarptırılmaktadır. İmar durumları belediyeden sorgulanarak gerekli incelemeler yapıldıktan sonrasında karar verilmesi gerekmektedir. Adalardan ev almayı düşünen kişiler adaların üzerindeki taşınmazı sorgulamak zorundadır. Aksi takdirde ileride sorunlar çıkmaktadır.

SON DAKİKA  Minimalist Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 

Ada İmarının Faydaları Nelerdir?

Ada imarı olması demek o alana ev yapma izni kolaylık veriliyor demektir. İmara açılan adalarda binaların kaç katlı olacağı dahi belirlenmektedir. Çevre şartları başta olmak üzere çok farklı argümanlar değerlendirilerek binanın nasıl olması gerektiği bildirilmektedir. Adada yer alan parsellerin tümüyle ilgili bilgiler ada imarında belli olmaktadır. Yollar ya da bahçeler ya da binalar arasındaki mesafeler hazır olarak belirtilmektedir. Ada İmarı kurulan yaşam alanının maketi şeklinde anılmaktadır. Adaya uygun olarak yapılan tüm yapılar ya da parseller iskan belgesi konusunu kolaylıkla aşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir

Eli Böğründe Mimari Ne Demek?

Eli böğründe mimari olarak anılan bu mimari seklinde Anadolu da payanda ismi…

Deprem Etütlü Ne Demek?

Deprem etütleri, yapıların deprem yüklerine dayanıklılıklarının belirlenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla yapılan araştırmalar…