Küçük ev modeli olarak bilinen Tiny House’ta kışın kalınır mı? Doğa ile iç içe olarak yaşamaktan hoşlananlar Tiny House’ta dört mevsim yaşanabiliyor.

Son zamanlarda popüler bir yaşam felsefesi olan minimalist ve sadelikten yana olanlar Tiny House ev stilini sabit veya mobil olarak kullanılıyor. Mini mutfak, oturma odası, banyo ve yatak odasından meydana gelen bu minyatür evler, kişilere uygun fiyatlı fakat sade bir yaşam avantajı sunuyor. Günümüzde yaz-kış mevsimi fark etmeksizin bu yaşam stiline uyum sağlamak isteyenler, kış soğuklarında bu evlerde kalınıp kalınamayacağını merak ediyor. Bu konu ile ilgili birtakım bilgiler şöyle aktarılıyor.

Tiny House Nedir?

Son zamanlarda özellikle pandeminin getirdiği yaşam felsefesindeki değişiklik, bu taşınabilir ev tipine yoğun ilgi gösterilmesini sağlıyor. Peki, Tiny House’ta sürekli yaşanır mı? Prefabrik yapı çeşitlerinden biri olan bu evler, dilerseniz sabit dilerseniz hareketli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Betonarme binaların aksine çelik ve ahşap malzemeden tasarlanan mucizevi ev, her mevsim süregelen yaşam koşullarına uyum sağlıyor. Fakat yağışlı bölgelerde veya kış mevsiminde tercih edilecekse eğer, neme karşı dayanıklı ahşaptan üretilen bu evler tercih ediliyor.

Tiny House Modelleri Nelerdir?

Tatilini istediği yerde yapmak ve konforundan ödün vermek istemeyenler, Tiny House modelini tercih ediyor. Kişilerin taleplerine göre farklı boyut ve formda tasarlanan bu evler, birçok konteynerin bir araya gelmesiyle elde ediliyor.

Üçgen çatı ve ahşaptan tasarlanan minyatür evler, en fazla 80 metrekare boyutunda hazırlanıyor. Ahşaptan tasarlanan evler; iskelet kabin, ağaç, bungalov, mobil gezici, otobüs ve karavan evler olarak farklı çeşitlere ayrılıyor.

Ev tasarımında altta tekerlekler kullanılıyor. Böylece hareket edebilme özelliği ile mobil olarak kullanılan bu ev modellerinin birçoğu kamyon veya otobüslerin modifiye edilmesiyle elde ediliyor.

Tiny House’ta Kışın Yaşanır Mı?

Yazın deniz kenarı, kışın ise orman ile iç içe olabilme fırsatı sunan Tiny House kışın soğuk olur mu? Bu evlerin inşasında kullanılan izolasyon malzemeleri, bu ev tipini kışın yaşanılabilir kılıyor.

Yaz ve kış sezonunun hava koşullarına uygun olarak tasarlanan evler, kaliteli profilden elde edilen PVC doğramalar ve izolasyon dolgusu bulunan alüminyum malzemelerden inşa ediliyor.

Günümüzde kreatif bakış açıları ile tasarlanan minyatür ev modelleri, her çeşit hava şartlarına uyumlu bir şekilde yaşam fırsatı sunuluyor. Tekerlek taktırarak mobil olarak kullanabileceğiniz ev modelleri, klimalı, sobalı veya şömineli olarak kullanılıyor.

Tiny House Kış Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Olumsuz hava koşullarına uygun olarak tasarlanan Tiny House kış bakımı için gerekli uygulamalar yapıldığı takdirde bu ev modellerinde hem yaz hem de kış mevsiminde kalınabiliyor.

Tiny House sahiplerinin mutlaka bilmesi gereken bir konu olarak kış bakımı, Tiny House’ta kış mevsiminde kalabilmek için yapılması gerekiyor. Bu minyatür ev modellerinde tesisat, çatı, yalıtım ve ısıtıcı bakımını yaptırarak hem konforlu hem de güvenilir bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Kış aylarında bu evlerde ısıtıcısız kalmamak için ısıtma çeşidi olarak seçtiğiniz kalorifer, soba veya klimanın bakımlarını ve kontrollerini sağlamalısınız.

Tiny House Nasıl Isıtılır?

Doğa ile iç içe yaşama imkânı sunan minyatür ev modelleri, yaz ve kış sezonunda ısı geçişlerini engelleyen yalıtım özellikleriyle birlikte tasarlanıyor. Kaliteli ve dayanıklı malzemelerden tasarlanan Tiny House sabit veya isteğe bağlı olarak hareketli kalabileceğiniz bu evlerde kış mevsiminde yaşarken elektrikli ısıtıcı, kuzine ve hermetik sobayı ısınmak için kullanabilirsiniz. Bu ısıtıcı çeşitleri ile kış mevsiminin soğuk hava koşullarından korunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Dikkatinizi Çekebilir